Haber

‘Eşim istedi’ dedi: Eşini kanserden öldüren Avcı için tahliye kararı

Güney Kıbrıs’ta eşini kan kanserine yakalanarak öldürdüğü iddiasıyla 2 yıl hapis cezasına çarptırılan 76 yaşındaki İngiliz David Hunter, 19 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye oldu. Kararın derhal uygulanacağı açıklandı.

The Guardian gazetesinin haberine göre 52 yıllık eşi Janice Hunter’ı öldürdüğünü itiraf eden David Hunter, ağır hasta olan eşinin kendisini öldürmesi için “yalvardığını” iddia etti. Tezine göre David Hunter, karısı Janice’i evlerinde boğarak öldürmüştür. Ocak 2022’den bu yana Lefkoşa’da yargılanan David Hunter, ‘kasten öldürme’ suçundan 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, cezaevinde geçirdiği süreyi dikkate alarak David Hunter’ın tahliyesine karar verdi.

‘KIBRIS’TA BÖYLE BİR DURUM GÖRÜLMEDİ’

Bu kararın ardından Hunter’ın derhal serbest bırakılacağı açıklanırken, davada Hunter’ı savunan “Yurtdışında Adalet” adli yardım kümesinden avukat Michael Polak, “Mahkemenin bugünkü kararından çok memnunuz; bu, serbest bırakılacağı anlamına geliyor. ” Polak, “Kıbrıs’ta daha önce hiç böyle bir dava görülmediği düşünülürse, bu kolay bir cezalandırma uygulaması değildi.” dedi.

Temmuz ayında “kasten adam öldürmekten” suçlu bulunan ancak Temmuz ayında “kasten öldürme” suçundan yargılanan David Hunter’ın avukatı Michael Polak, bugünkü mahkeme kararında “çok üzgün” olduğunu belirterek, “Bu, olaya karışanlar için trajik ve zor bir dava Ama bugün “Mahkeme kararı doğru karardı ve David ve ailesinin birlikte yas tutmasına izin verecek.”

‘Annem babama onu öldürmesi için yalvardı’

Kıbrıs’taki dava boyunca David Hunter, öldürülen eşi Janice ve tek çocukları Lesley tarafından desteklendi. Lesley, lösemi hastası olan ve hareket edemeyen annesinin babasına “onu dayanılmaz acıdan kurtarması için” yalvardığını anlattı.

Hunter, karısını 18 Aralık 2021’de Baf kasabasındaki bir köydeki evlerinde boğarak öldürdü. İngiltere’deki ağabeyini arayıp olanları anlatan Hunter, ardından kendini öldürmeye çalıştı. Ötenazi ve yardımlı ölümün yasak olduğu Kıbrıs’ta David Hunter aleyhindeki dava 2 yıldır devam ediyor. The Guardian’a konuşan Hunter, “Kıbrıs’ta kalmak istiyorum. Taşınmayı seçtiğimiz ülke burası” diyerek eşinin mezarını işaret ederek, “Ona yakın olmak istiyorum” ifadesini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu