Haber

BM Genel Kurul Başkanı: BM Güvenlik Konseyi görevini yerine getirmiyor

YENİ Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Konsey Lideri Dennis Francis, BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) uluslararası barış ve güvenliği koruma görevini yerine getirmediğini belirtti.

Francis, BM Genel Konseyi oturumunda Meclis reformu hakkında konuştu.

BM Genel Kurulu’nun 1979 yılında BMGK’de reform yapılması konusunu gündemine aldığını hatırlatan Francis, “O tarihten bu yana kurumun güncel gerçeklere uyarlanması konusunda pek fazla değişiklik olmadı.” değerlendirmesini yaptı.

Francis, çatışma ve savaşın dünyanın birçok yerinde yayılmaya devam ettiğine dikkat çekerek, BMGK reformlarının “hiç bu kadar acil” olmadığının altını çizdi.

BMGK içindeki bölünmeler nedeniyle BM’nin bu zorluklar karşısında “felce uğradığını” kaydeden Francis, “Bu büyük dönüşüm sırasında BMGK, uluslararası barış ve güvenliği koruma yönündeki temel görevini tehlikeli bir şekilde yerine getirememektedir.” dedi.

Francis, Konsey’de yapısal reformlar yapılmadığı takdirde sadece BMGK’nin değil tüm BM’nin güvenilirliğinin sorgulanacağına dikkat çekerek, “Kamu desteği olmazsa BM’nin kurumsal gücü zayıflayacak ve bir noktada yok olacaktır. nokta.” O uyardı.

“Durgunluk, kaos kadar büyük bir düşman olabilir.” Francis, birlik içinde hareket etmenin önemine dikkat çekti.

baklanajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu